Rozmowa kwalifikacyjna w języku obcym - jak się przygotować?


Dodany 16.06.2023



W dzisiejszych czasach niemal każda firma wymaga od potencjalnych pracowników umiejętności posługiwania się językiem obcym. Bardzo często posługiwanie się angielskim to podstawa, a prawdziwym atutem kandydata jest znajomość drugiego lub trzeciego języka obcego. Niezależnie od tego, czy komunikujemy się po angielsku, niemiecku czy francusku, warto dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie ona przeprowadzona w narzeczu, którego umiejętność zaznaczyliśmy w CV. Jak się zatem przygotować?

Powtórz niezbędne zwroty

Rozmowa kwalifikacyjna w języku obcym wymaga nie tylko doszlifowania ogólnych umiejętności, ale też przypomnienia sobie zwrotów branżowych, które pojawią się podczas spotkania na temat wybranego przez Ciebie stanowiska. Pokaż swoim pracodawcom, że jesteś przygotowany i znasz obce narzecze na wysokim poziomie – zapoznaj się ze słownictwem biznesowym, prawniczym lub innym!

Bądź spokojny

Stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej dopada każdego, szczególnie jeśli przeprowadzana jest w innym języku. Warto pamiętać o tym, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć jej przebiegu niezależnie od tego, jak dobrze przygotujemy się pod kątem merytorycznym. Dlatego warto zwalczyć stres, by móc zaimprowizować odrobinę i pokazać się od jak najlepszej strony. Zbyt duże zdenerwowanie może przeszkodzić nam zarówno w przypominaniu sobie przygotowanych wcześniej słówek branżowych, jak i prowadzeniu swobodnej wymiany z potencjalnym pracodawcą.

Dowiedz się czegoś więcej o firmie

Ten krok warto zrobić w przypadku każdej rozmowy kwalifikacyjnej. Przed przystąpieniem do niej każdy kandydat powinien znać podstawowe informacje na temat firmy czy wybranego stanowiska, w tym:

  • zakres wypełnianych obowiązków,
  • historia firmy,
  • profil prowadzonej działalności.

Zaznajomienie się z tymi informacjami nie tylko sprawi, że będziesz bardziej swobodny podczas wymiany, ale pokaże też pracodawcy, że zależy Ci na stanowisku. Warto mieć te dane w małym palcu szczególnie wtedy, gdy rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzana jest w języku obcym!