Artykuły

10.10.2023

"Popularność języka angielskiego – skąd się bierze?"

Jola Witaszek

Cokolwiek jest Twoim celem, do jego uzyskania niezbędna będzie odpowiednia znajomość języka angielskiego. Jakie są skuteczne metody nauczania? Które z kompetencji osobowościowych będą Ci potrzebne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Czytaj Więcej

15.09.2023

"Nauka angielskiego - ile słówek dziennie powinno się uczyć?"

Jola Witaszek

Cokolwiek jest Twoim celem, do jego uzyskania niezbędna będzie odpowiednia znajomość języka angielskiego. Jakie są skuteczne metody nauczania? Które z kompetencji osobowościowych będą Ci potrzebne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Czytaj Więcej

15.08.2023

"Jak wspierać dziecko w nauce języka angielskiego?"

Jola Witaszek

Żeby Twoja pociecha umiała bardzo dobrze posługiwać się angielskim narzeczem, potrzebna jest długa, systematyczna nauka, która obejmuje mówienie, czytanie oraz pisanie. Z tego powodu dziecku często potrzebna jest pomoc rodziców. Dzięki nim możliwa jest regularna praca, która da efekty w postaci płynnego posługiwania się obcą mową. Jak zatem wspierać dziecko w przyswajaniu innego języka?

Czytaj Więcej

20.07.2023

"Szkoła językowa online - jak wybrać?"

Jola Witaszek

W dzisiejszych czasach znajomość angielskiego to podstawa, która umożliwia swobodne poruszanie się po stronach online oraz zapewnia zatrudnienie w wielu firmach na rynku. Jeśli chcemy nauczyć się tego języka obcego lub innych, musimy wybrać dobrą szkołę. Na co zwracać uwagę, gdy wybieramy szkołę językową?

Czytaj Więcej

16.06.2023

"Rozmowa kwalifikacyjna w języku obcym - jak się przygotować?"

Jola Witaszek

W dzisiejszych czasach niemal każda firma wymaga od potencjalnych pracowników umiejętności posługiwania się językiem obcym. Bardzo często posługiwanie się angielskim to podstawa, a prawdziwym atutem kandydata jest znajomość drugiego lub trzeciego języka obcego. Niezależnie od tego, czy komunikujemy się po angielsku, niemiecku czy francusku, warto dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Czytaj Więcej

10.06.2023

"5 wskazówek jak efektywnie wykorzystać najbliższe otoczenie do nauki języka angielskiego"

Jola Witaszek

To nie tajemnica, że aby dobrze znać język angielski, trzeba się go regularnie uczyć. Czy wiesz, że można w tym celu używać nie tylko podręczników? Możesz też wykorzystać najbliższe otoczenie! Jest na to wiele ciekawych sposobów. Jakich? Dowiesz się w tym artykule.

Czytaj Więcej

30.03.2023

"Wymowa angielska – jak się nauczyć mówić poprawnie po angielsku"

Jola Witaszek

Żeby dobrze znać obcy język, musimy czytać wiele artykułów zagranicznych, dużo pisać i oglądać filmy. Ale to nie wszystko! Bardzo ważne jest też mówienie po angielsku. Dzięki niemu szybko nauczymy się nowych słów i dowiemy się, jak wymawiać je poprawnie. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, gdy chcesz poprawnie mówić w obcym języku, przeczytaj ten artykuł!

Czytaj Więcej

21.03.2023

"Czy wykorzystujesz już notatki wizualne w nauce języków obcych?"

Jola Witaszek

Kiedy uczysz się języka obcego, z pewnością korzystasz z podręczników. Jeśli nie masz na to ochoty, doskonałym rozwiązaniem będą notatki wizualne, czyli takie, które łączą tekst z elementami graficznymi. Można ich użyć do nauki gramatyki oraz słówek z angielskiego. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak je zrobić oraz dlaczego warto ich używać, przeczytaj ten artykuł!

Czytaj Więcej

21.02.2023

"CO CZYTAĆ PODCZAS NAUKI JĘZYKA ANGIELSKIEGO?"

Jola Witaszek

W dzisiejszych czasach jest bardzo przydatna znajomość języków obcych. Pozwala swobodnie podróżować po świecie lub zdobyć wymarzoną pracę. Wyborem, który otwiera przed nami najwięcej możliwości, jest język angielski. Możemy się go nauczyć na wiele sposobów: czytać podręczniki, oglądać filmy czy rozmawiać z native speakerami. Jeśli chcemy, by nauka języka angielskiego była wyjątkowo przyjemna, możemy sięgnąć po artykuły czy książki dostosowane do poziomu języka, jakim się posługujemy. Co warto czytać, by używać bezbłędnie angielskiego?

Czytaj Więcej

21.03.2022

"UCZĘ SIĘ SŁÓWEK, A NIE UMIEM MÓWIĆ!!!!"

Jola Witaszek

Największa frustracja uczących się języków obcych. Zapamiętywane listy słówek okazuje się być średnio, lub mało, użyteczne w chwili, kiedy chcemy zwyczajnie rozmawiać. Obserwacja małych dzieci, które mówią w języku dla nas obcym daje jeszcze więcej do myślenia. Przecież one nie uczą sie żadnych list!!!! A rozmawiają i komunikują bez żadnych problemów. Co sie dzieje w naszych głowach?
W naszych głowach funkcjonują dwie równoległe „półki” na słówka. Tam gromadzimy zasoby, a często one się tam gromadzą bez naszego udziału. Gromadzą się poprzez bezpośredni kontakt z językiem. Tak dzieje się u dzieci.

Czytaj Więcej

20.03.2021

"OKNA NA ŚWIAT"

blog.kropkamocy.pl

Przeprowadziłam się do nowego mieszkania! Powiedziała z ekranu Kali, szeroko się do mnie uśmiechając, tym szczególnym uśmiechem, który sprawia, że aż błyszczą oczy, a siateczka zmarszczek radośnie podryguje wraz z mimiką twarzy.
– Pokaż mi swój widok z okna! Poprosiłam.
I dostałam to, co chciałam, a nawet i dużo więcej.
Bo ten wyjątkowy lazur nieba i odcinające się na jego tle soczysto zielone sosny, skąpane we włoskim słońcu to jedno. Ale rozmowy, te prawdziwe, nie te logistyczne z ludźmi, to są dopiero okna na świat! W ramach konwersacji z angielskiego, otwieram swoje okno. Szeroko otwieram, wpuszczając do swojego wnętrza inne powietrzę, energię, często mnóstwo słońca. Karmię się otwartością, inną perspektywą, rytmem innych, choć bardzo podobnych dni naznaczonych pandemią.

Czytaj Więcej

05.09.2016

DANIE GŁÓWNE Z DESEREM

Jola Witaszek

E-learning, SKYPE teaching, nauka w sieci- jakkolwiek zwał, tak zwał, liczy się jedno - TO DZIAŁA!!!!!! NETcollege zaistniał w sieci po cierpliwej obserwacji naszego życia, naszych nowych możliwości i potrzeb. Okazało się bowiem, iż większość z nas nienawidzi podróży samochodem w mieście - jak więc tu wybrać się na angielski dwa razy w tygodniu, czasami poświęcając na drogę więcej czasu niż na samą lekcję. Po drugie, jak znaleźć czas zawsze o tej samej porze, w te same dni tygodnia. Ciągle coś - jak nie dzieci, to dodatkowe inne obowiązki. I angielski przepada. Nie ma jak nadrobić, nie ma jak dogonić. Koniec. Po nauce...

Czytaj Więcej

25.05.2016

SEKRET UCZENIA SIĘ SŁÓWEK

Zanim zdradzę Ci fundament szybkiego zapamiętywania słówek i 9 technik jak uczyć się słówek efektywnie, pozwól, że zapytam…
Kto szybciej uczy się słówek języka obcego?

Czytaj Więcej

16.05.2016

ENGLISH IS FUNNY INDEED

Jola Witaszek

Język angielski to bogactwo idiomów, kolokacji, phrasal verbs i wieloznaczności. Twoje błędy leksykalne to już nie tylko BRAK zrozumienia! To zrozumienie na opak, komiczne i czasami dwuznaczne sytuacje. Pośmiej się z cytowanych poniżej przykładów. A następnie wzmocnij swoją motywację, że nauka słownictwa jest przydatna!

Czytaj Więcej

10.05.2016

CZY UCZENIE SIĘ SŁÓWEK MA SENS???

Jola Witaszek

To learn or not to learn.... oto jest pytanie. Czy lepiej czekać, aż słowa zgromadzą sie same przy tzw. używaniu języka? Mając przed sobą listy słówek do włożenia do głowy, a co ważniejsze - do zapamiętania na dłużej niż test czy egzamin - zawsze zadajemy sobie to pytanie. Nauka słownictwa jest żmudna. Często masz wrażenie, ze to sztuka dla sztuki, wkładanie do głowy książki telefonicznej. I już sobie wmówiłeś, że słówka to bzdura.

Czytaj Więcej