Artykuły

21.03.2022

"UCZĘ SIĘ SŁÓWEK, A NIE UMIEM MÓWIĆ!!!!"

Jola Witaszek

Największa frustracja uczących się języków obcych. Zapamiętywane listy słówek okazuje się być średnio, lub mało, użyteczne w chwili, kiedy chcemy zwyczajnie rozmawiać. Obserwacja małych dzieci, które mówią w języku dla nas obcym daje jeszcze więcej do myślenia. Przecież one nie uczą sie żadnych list!!!! A rozmawiają i komunikują bez żadnych problemów. Co sie dzieje w naszych głowach?
W naszych głowach funkcjonują dwie równoległe „półki” na słówka. Tam gromadzimy zasoby, a często one się tam gromadzą bez naszego udziału. Gromadzą się poprzez bezpośredni kontakt z językiem. Tak dzieje się u dzieci.

Czytaj Więcej

20.03.2021

"OKNA NA ŚWIAT"

blog.kropkamocy.pl

Przeprowadziłam się do nowego mieszkania! Powiedziała z ekranu Kali, szeroko się do mnie uśmiechając, tym szczególnym uśmiechem, który sprawia, że aż błyszczą oczy, a siateczka zmarszczek radośnie podryguje wraz z mimiką twarzy.
– Pokaż mi swój widok z okna! Poprosiłam.
I dostałam to, co chciałam, a nawet i dużo więcej.
Bo ten wyjątkowy lazur nieba i odcinające się na jego tle soczysto zielone sosny, skąpane we włoskim słońcu to jedno. Ale rozmowy, te prawdziwe, nie te logistyczne z ludźmi, to są dopiero okna na świat! W ramach konwersacji z angielskiego, otwieram swoje okno. Szeroko otwieram, wpuszczając do swojego wnętrza inne powietrzę, energię, często mnóstwo słońca. Karmię się otwartością, inną perspektywą, rytmem innych, choć bardzo podobnych dni naznaczonych pandemią.

Czytaj Więcej

05.09.2016

DANIE GŁÓWNE Z DESEREM

Jola Witaszek

E-learning, SKYPE teaching, nauka w sieci- jakkolwiek zwał, tak zwał, liczy się jedno - TO DZIAŁA!!!!!! NETcollege zaistniał w sieci po cierpliwej obserwacji naszego życia, naszych nowych możliwości i potrzeb. Okazało się bowiem, iż większość z nas nienawidzi podróży samochodem w mieście - jak więc tu wybrać się na angielski dwa razy w tygodniu, czasami poświęcając na drogę więcej czasu niż na samą lekcję. Po drugie, jak znaleźć czas zawsze o tej samej porze, w te same dni tygodnia. Ciągle coś - jak nie dzieci, to dodatkowe inne obowiązki. I angielski przepada. Nie ma jak nadrobić, nie ma jak dogonić. Koniec. Po nauce...

Czytaj Więcej

25.05.2016

SEKRET UCZENIA SIĘ SŁÓWEK

Zanim zdradzę Ci fundament szybkiego zapamiętywania słówek i 9 technik jak uczyć się słówek efektywnie, pozwól, że zapytam…
Kto szybciej uczy się słówek języka obcego?

Czytaj Więcej

16.05.2016

ENGLISH IS FUNNY INDEED

Jola Witaszek

Język angielski to bogactwo idiomów, kolokacji, phrasal verbs i wieloznaczności. Twoje błędy leksykalne to już nie tylko BRAK zrozumienia! To zrozumienie na opak, komiczne i czasami dwuznaczne sytuacje. Pośmiej się z cytowanych poniżej przykładów. A następnie wzmocnij swoją motywację, że nauka słownictwa jest przydatna!

Czytaj Więcej

10.05.2016

CZY UCZENIE SIĘ SŁÓWEK MA SENS???

Jola Witaszek

To learn or not to learn.... oto jest pytanie. Czy lepiej czekać, aż słowa zgromadzą sie same przy tzw. używaniu języka? Mając przed sobą listy słówek do włożenia do głowy, a co ważniejsze - do zapamiętania na dłużej niż test czy egzamin - zawsze zadajemy sobie to pytanie. Nauka słownictwa jest żmudna. Często masz wrażenie, ze to sztuka dla sztuki, wkładanie do głowy książki telefonicznej. I już sobie wmówiłeś, że słówka to bzdura.

Czytaj Więcej